Chalkidiki wczasy

Półwysep Chalkidiki to idealne miejsce na urlop - ze śródziemnomorskim klimatem, oryginalną grecką kuchnią i ciekawymi zabytkami. Jest to jeden z najpopularniejszych ośrodków turystycznych nie tylko w Grecji, ale też i w Europie. Znajdziemy tu ciągnące się kilometrami rozległe, piaszczyste plaże z krystalicznie czystymi wodami i urokliwymi zatoczkami. Ponad 40 z nich zostało odznaczonych międzynarodowym certyfikatem Błękitnej Flagi, który przyznawana jest kąpieliskom spełniającym ściśle określone kryteria czystości, bezpieczeństwa i jakości infrastruktury. Przejrzysta lazurowa woda w połączeniu z białym piaskiem i małymi skalnymi zatoczkami sprawia, że krajobrazy przypominają te znane z egzotycznych krajów, przez co Chalkikdiki często określane są mianem "Karaibów Grecji".

Według mitologii to właśnie tutaj mieszkali rywale bogów - Tytani. Historia półwyspu rozpoczyna się około 600 tys. lat temu, o czym świadczą szczątki człowieka znalezione w jaskini Petralona, która słynie z niesamowitych formacji skalnych i jest jedną z najbardziej znanych tego typu atrakcji w Europie. Najstarsza wzmianka o tym regionie znajduje się w opisach wojen perskich Herodota, a nazwa Chalkidiki była początkowo używana jedynie w odniesieniu do stolicy półwyspu. W trakcie pobytu warto odwiedzić starożytne miasto Sanya z V wieku p.n.e. związane z postacią Artemidy oraz miasta Afitis i Kallithea z ruinami świątyń Zeusa i Dionizosa. Godne uwagi są też znane ze swoich właściwości leczniczych źródła termalne w miejscowości Agia Paraskevi.

Chalkidiki 2022

Chalkidiki - mapa

Przydatne informacje

  • Czas przelotu: ok. 2 godziny
  • Czas: w stosunku do Polski +1 godzina
  • Waluta: niegdyś starożytne drachmy, dziś w Grecji „króluje” Euro
  • Język: dźwięczny język grecki, ale nie martwcie się, Grecy bardzo dobrze porozumiewają się również po angielsku i niemiecku
  • Religia: prawosławie
  • Stolica: Ateny, z siedzibą starożytnych bogów
  • Przepisy wyjazdowe: wjazd na podstawie paszportu lub dowodu osobistego dla członków Unii Europejskiej
  • Elektryczność: 220 V, gniazdka takie jak w Polsce
  • Ciekawostka: na półwyspie Athos położona jest odcięta od świata autonomiczna Republika mnichów, która nie ma odpowiednika w świecie. Została ona założona w 963 roku i posiada własny parlament, rząd i policję. W dwudziestu monastyrach żyją mnisi wyznania prawosławnego, którzy zajmują się głównie uprawą roli i modlitwą. Od roku 1060 na półwyspie obowiązuje zakaz wstępu dla kobiet, a mężczyźni chcący odwiedzić to miejsce muszą ubiegać się o specjalną wizę.

Regiony na Chalkidiki

Jeden półwysep, trzy różne oblicza. Kształtem przypomina trójząb Posejdona lub trójpalczastą dłoń, którą tworzą przylądki: Kassandra, Sithonia i AthosKassandra to region najgęściej zaludniony i najchętniej odwiedzany przez turystów. Znajdziemy tu soczyście zielone pinowie gaje, malownicze zatoki z lazurowymi wodami i piękne, długie plaże pełne tętniących życiem kurortów. Sithonia jest nieco spokojniesza niż komercyjna Kassandra. Ten przylądek charakteryzuje się bogactwem naturalnych krajobrazów: rozległe plaże z białym piaskiem, urokliwe skaliste zatoczki i liczne wzniesienia pokryte aromatycznymi piniowymi lasami, a wśród nich ukryte tradycyjne greckie osady rybackie. Athos to z kolei górzysta, dziewicza i niedostępna kraina zamieszkana przez mistycznych mnichów. Ruch turystyczny odbywa się tu w bardzo ograniczonym zakresie, ponieważ niemal cały obszar "wschodniego palca" zajmuje Republika Mnichów, do której wtęp mają wyłącznie mężczyźni posiadający specjalne pozwolenie.